چهارشنبه, 23 -8156 06:59

 


 

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 


درسی که سیاست گذاران ملی، رهبران سازمانی و من و شما در زندگی شخصی می توانیم از پیشرفت مالزی بگیریم.

ماهاتیر محمد کشوری [مالزی] را تحویل گرفت که بخش عمده‌ای از مالایی‌ها (نژاد عمده‌ کشور مالزی) روی درخت و در جنگل زندگی می‌کردند! اکنون مالزی به افتخار اقتصادی جهان اسلام تبدیل شده است. این پیشرفت مدیون قدرت بی نظیر تفکر استراتژيک است.

قدرت بی نظیر تفکر استراتژيک در پیشرفت مالزی
ماهاتیر محمد در صفحاتی از کتابش می‌نویسد: دریافتم برای توسعه‌یافتگی به «سرمایه» نیاز داریم. [سرمایه عامل مفقوده برای حرکت به سمت توسعه یافتگی بود] به این واقعیت رسیدم که باید سرمایه‌گذارهای خارجی را ترغیب کنیم که در مالزی سرمایه‌گذاری کنند. وی به وزیر بازرگانی مالزی مأموریت می‌دهد تا به کشورهای مختلف سفر کند و از سرمایه‌گذاران دعوت به عمل آورد تا به مالزی تشریف! بیاورند. قاطعانه نیز به آنها اطمینان می‌دهد که از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند تا سود سرمایه‌ی خود را ببرند. (تشخیص درست و واقع بینانه «مهم‌ترین» مساله + ارایه راه حل غیرآرمانی و روشن)

وزیر بازرگانی پس از سفرهای گوناگون، با یک موضوع مهم برخورد می‌کنند و از ماهاتیر محمد تقاضا می‌کند تا این موضوع را تحلیل کند. وی می‌گوید به ماهاتیر محمد گفتم که بسیاری از کشورها و سرمایه‌گذاران آنها پس از اطلاع از تقاضا و درخواست من و کشورم، می‌پرسند: مالزی کجاست؟ در واقع، مالزی را اصلاً نمی‌شناسند!
ماهاتیر محمد، معمار مالزی نوین، پروژه‌ای را تعریف می‌کند با عنوان «برند کشور مالزی». پرسش اصلی آن بود که چگونه می‌توانیم کشور مالزی را برندینگ  و دارای نام و نشان و اسم و رسم جهانی کنیم؟ (مجدداً تشخیص درست و واقع بینانه «مهم‌ترین» مساله + ارایه راه حل غیرآرمانی و قاطع و عملگرایانه)

نکته راهبردی:
یکی از اصول تفکر استراتژیک، تشخیص، تخصیص و تعهد (تمرکز) است.
تشخیص مهم ترین مساله/موضوع از بین موضوعات مختلف و داشتن شجاعت لازم به اعتراف به موضوع. (گاهی اوقات ما 150 تا موضوع را مهم می دانیم این یعنی هیچ موضوعی مهم نیست و دوم اینکه با تعارف موضوعات مهم را لاپوشانی می‌کنیم، باز هم نتیجه همان می شود، از دست دادن قدرت تمرکز استراتژيک).
علاوه بر تشخیص موضوع، باید برای آن راه حل های عملگرایانه (و نه غیرآرمانی، و نه شعاری و نه مفهومی) طراحی کرد و عوامل مفقود را تامین کرد و مهم ترین منابع را به آن تخصیص داد و در بلندمدت روی آن متمرکز/متعهد ماند.

ترکیب این چند عامل تشخیص جسورانه + تامین عوامل مفقود + تخصیص منابع موجود + تعهد پایدار می‌شود تمرکز استراتژيک. این تمرکز استراتژيک است که قدرت لیزری دارد و کوه را می شکافد. 

تکرار می کنم:

تشخیص موضوع + تامین عوامل مفقود + تخصیص منابع موجود + تعهد بلندمدت= تمرکز برای موفقیت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

آگهی فروش ملک و زمین خود را به ما بسپرید

 

شخصی ساز

مسکن مهر

زمین مسکونی و تجاری

 

091202200310

آقای سالاری

 

مشاورین املاک مظفری

56931288

09126044394

 

فاز یک - بلوار چهارباغ - روبروی اداره ورزش

 

 

مشاغل و كسب و کارها

Menu

شهر اینترنتی پرند

اولین و بزرگترین سامانه ارائه خدمات الکترونیکی جهت دسترسی هر چه بهتر و سریعتر شماهمشهریان گرامی به اطلاعات کسب و کار و سایر نیازمندیها در شهر جدید پرند می باشد.

 تماس با ما

Go to top