سه شنبه, 23 -8156 11:59

 


 

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کارآفرینی در فرهنگ ایرانی-اسلامی

 

نویسنده: دکتر آیت اله ممیز – عضو هیات علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

بگیر ای جوان دست درویش پیر   نه خود را بیفکن که دستم بگیر- سعدیارزش آسمانی کار و کارآفريني

کار کردن و آفریدن، ریشه در نهاد و فطرت آدمی دارد و جهان آفرین در توصیف خود می فرماید:

«او هر روزی به کاری مشغول است»

پیش از من و تو لیل و نهاری بوده است  گردنده فلک نیز به کاری بوده است - خیام

و برای تأکید بیشتر و غفلت زدایی از وجود انسان ها، پیوسته انسان ها را به کار و کوشش فراخوانده تا جایی که می فرماید: «آدمی را جز حاصل کارش بهره ای نیست»

بخور تا توانی به بازوی خویش     که سعیت بود در ترازوی خویش- سعدی

 و آنقدر این موضوع اهمیت می یابد که به عنوان تنها مطلب موکدی در قرآن که دوبار بلافاصله پشت سر هم و به یک صورت مطرح شده جاودان می گردد: «پیشی گیرندگان (در کارهای نیک)، پیشی گیرندگان (در کارهای نیک)، تنها ایشان مقربان درگاه الهی هستند» در این احوالات است که ابو سعید می فرماید:

خواهی که خدا کار نکو با تو کند   ارواح ملایک همه رو با تو کند

كارآفريني در فرهنگ ايراني- اسلامي - دكتر آيت اله مميز

ايمان بي بهره از کار و تلاش سازنده ادعايي خالي از معني و ارزش است. بر اساس آنچه در کتاب های آسمانی و تاریخی آمده است، بیشتر پیامبران به کارهایی چون: کشاورزی، زره سازی، نجاری و تجارت و... اشتغال داشته‌اند. حضرت ابراهیم و اسماعیل (ع)به دست خویش، خانه کعبه را بنا نهادند. حضرت نوح (ع)کشتی ساخت. حضرت موسی (ع)چوپانی کرد. حضرت عیسی (ع) طبابت و نجاری می کرد. حضرت داوود (ع)زره می ساخت و حضرت محمد (ص) به چوپانی و تجارت می‌پرداخت.

پیامبر (ع) آن گاه که ویژگی های انسان مؤمن را برای حضرت علی علیه السلام توصیف می کند، با اشاره به صفت پرکاری می فرماید: «ای علی، پرکاری از صفات مؤمن است.»

کار نیکو کردن از پرکردن است- لغت نامه دهخدا

همچنین آن حضرت می فرماید: «دوست دارم که شخص برای تأمین مخارج خود، آزار ببیند».

جنگ از طرف دوست دل آزار نباشد   یاری که تحمل نکند یار نباشد - سعدی

با توجه به نگرش نبوي که «هر کس از دسترنج خود بخورد، روز قيامت در شمار انبيا خواهد بود.» می توان به جایگاه رفیع کارآفرینان که بسیار فراتر از این حدیث عمل می نمایند پی برد.

آن حضرت نه تنها در زمينه هاي گوناگون، از جمله اصول اقتصادي و سياست هاي مالي تعاليم جديدي را آورد، بلکه با زير و رو کردن نظام ارزش ها توانست مسائلي از قبيل غارت و چپاول گري، رباخواري و قماربازي را تا پايين ترين حد تنزل دهد، و در عوض کار و تلاش و کسب و کار حلال، و فعاليت هاي صحيح اقتصادي را در قالب عمل صالح به حد اعلي ترقي و تعالي دهد.

تن آسایی و تنبلی دور کن

بکوش و زِ رنج تنت سور کن

که اندر جهان گنج بی رنج نیست

کسی را که کاهل بود گنج نیست

کار و تلاش اقتصادی علاوه بر نقش مثبت در تعالی شخصیت انسان  و کسب درآمد، توسعه و پیشرفت جامعه را در پی دارد. کار منشاء اصلی تولید ثروت است. کار خلاق و مولد منشاء کسب مال و درآمد حلال و پایدار و کلید استفاده از منابع طبیعی و خدادادی است و باعث نشاط روحی می گردد.

 

بزرگترین تفریح، کار است- امام علی (ع)


 

کارآفرینی چیست ؟

واژه کارآفرینی، از واژه فرانسوی Entreprendre به معنای متعهد شدن، گرفته شده است.

معنای لغوی آن، ممکن است شنونده یا خواننده ناآشنا به مفهوم اصلی آن (که ترجمه واژه انگلیسی Entrepreneurship است) را به اشتباه بیندازد. در واقع اگر این واژه «ارزش آفرین» ترجمه می‌شد، از این نظر رساتر بود.

این واژه اغلب در اذهان، مفهوم اشتغال‌زایی و ارتباط مستقیم و ذاتی با کار (آن هم از نوع فیزیکی آن) را تداعی می‌کند. تا جایی که شوربختانه گاهی به اشتباه کارآفرینی را به عنوان یک شغل معرفی می کنند و آنها را در کنار کارگر، مدیر، مهندس، پزشک، خلبان، وکیل، جوشکار و.... قرار می دهند و عده ای دیگر آن را شغل آفرینی می دانند، عده ای دیگر کارآفرین را کسی می دانند که فقط بتواند کارگاه یا کارخانه یا شرکتی را تاسیس،راه اندازی و مدیریت نماید و ریسک آن را متقبل شود. عده ای دیگر کارآفرینی را مترادف با شغل آزاد و کارآفرین را به معنی کارفرما و سرمایه دار تلقی می کنند.

در تعاریف صاحب نظران و دانشمندان تفاوت آشکاری بین کارآفرین، سرمایه گذار، مدیر و ... وجود دارد. او حتی مخترع، عالم و هنرمند نیست ولی توان بهره برداری مناسب از علم و تخصص و هنر دیگران را دارد و این از استعداد های مهم کارآفرینان است: یعنی شناسایی راه حل ها، بدست آوردن آنها و تبدیل آنها به فرآورده های موفق بازرگانی برای خود یا سازمان.

در واقع کارآفرین نیروی محرکه اصلی در توسعه اقتصادی است. کارآفرینی، فرآیندی است که فرد کارآفرین با ایده های نو و خلق و شناسایی فرصت های جدید به معرفی محصول و یا خدمت جدیدی و یا بهبود ساختار تولید، که توام به پذیرش مخاطرات، مبادرت می ورزد و برای خود و جامعه مفید واقع می گردد.


 

پیشینه

در قرن 18میلادی ریچاردکانیلون (1755) عوامل اقتصادی را با مفهوم ریسک‌پذیری تلفیق کرد.

گر مرد رهی میان خون باید رفت   با پای پیاده سرنگون باید رفت- عطار

و اولین گام در تدوین مبانی علمی کارآفرینی شکل گرفت، از این رو عده‌ای وی را ابداع‌کننده واژه کارآفرینی می‌دانند.

اصطلاح کارآفرینی در مفهوم امروزی را اولین بار «ژوزف شومپیتر» در قرن بیستم به کار برد. این اقتصاددان که او را پدر علم کارآفرینی می‌نامند، بر این باور بود که رشد و توسعه اقتصادی در یک نظام، زمانی میسر خواهد بود که افرادی در میان دیگر آحاد جامعه با خطرپذیری به نوآوری دست بزنند و با این کار، روش‌ها و راه‌حل‌های جدید و کارآمد را جایگزین راهکارهای ناکارآمد و کم‌بهره قبلی کنند.

مک‌کله‌لند، تعریفی گسترده‌تر از کارآفرینی ارائه می‌کند و فرایند کارآفرینی را فراتر از کسب و کار بلکه به یک شیوه و منش زندگی تعبیر می‌کند.

«به راستی که نمازم و خوابم و زندگی و مرگم برای خداوند جهانیان است»- قرآن کریم

وی خلاقیت و نوآوری، عشق به کار و تلاش دائمی، پویایی، خطرپذیری، آینده‌نگری، خلق ارزش، آرمان‌گرایی، فرصت‌شناسی، نیاز به پیشرفت و مثبت‌اندیشی را زیربنا و اساس زندگی افراد کارآفرین می‌پندارد. در این روش زندگی، شکست مفهومی جز تجربه نزدیک‌شدن به موفقیت ندارد، شکست پله‌ای برای بالا رفتن است، دستاوردی برای آموختن، تصور هرچند ناقصی از آرمان موفقیت و واقعه‌ای که هنوز فواید آن به سود تبدیل نشده است، تعبیر می‌شود.

در نهضت ما شکست راه ندارد- امام خمینی (ره)

در این منش، پول انگیزه اصلی و اولیه فعالیت‌های اقتصادی نیست بلکه معیاری برای سنجش میزان موفقیت فرد محسوب می‌شود. در زندگی کارآفرینانه، هدف اصلی از کسب و کار و فعالیت، تحقق بخشیدن به آرمان‌ها، ارضای حس کنجکاوی، آزادسازی انرژی‌های ذهنی و تبدیل آنها به ایده‌های عملی و در نهایت خلق ارزش است و همه چیز تحت‌الشعاع آرمان و هدف آرمانی شخص قرار می‌گیرد.

هدف اساسی سازمان‌های کارآفرین، رشد است، رشد و تعالی به سمت آرمان‌ها و اهداف از پیش تعیین شده که شاید قدری برای ذهن‌های خسته از روزمرگی، بوی آرمان‌گرایی و رویاپنداری دهد، اما این آرمان‌ها و اهداف دور از ذهن، گاه آنچنان جهشی در امور ایجاد می‌کند که زندگی بشر را موردتاثیر جدی خود قرار می‌دهد، زندگی الگوهای کارآفرینی در دنیا به زلالی همان رویاها بیان‌کننده این واقعیت هستند:

هر وقت خوش که دست دهد مغتنم شمار

کس را وقوف نیست که انجام کار چیست - حافظ

اگرچه برای سازمان‌های کارآفرین به شمار انسان‌های کارآفرین فعال در آن می‌توان ویژگی‌های منحصر به فرد جستجو کرد اما عموماً سازمان‌های کارآفرین را می‌توان با امتیازهای زیر شناسایی کرد:

·        توجه به رشد و تعالی و خلق ارزش

·        برخورداری از سیاست‌های نوآورانه در بازار

·        تمرکز بر مشتری و نیازهای ناگفته‌اش

·        ارزیابی ریسک‌ها و مخاطرات مطرح در فعالیت تجاری

·        آمادگی رویارویی با شکست و بحران

·        برخورداری از نیروی انسانی دارای چشم‌انداز، استراتژی و آرمان‌گرا.

در نتیجه یک سازمان کارآفرین، همواره آماده و قادر است خود را با تغییرات فراوان و اساسی محیط خارج وفق و تطبیق دهد و برنامه‌های خود را متناسب با تغییر نیازهای محیطی، منعطف کند. شاید به همین دلیل است که ایجاد یک سازمان کارآفرین کاری ساده نیست و همواره با دشواری‌های درونی همراه بوده است.

الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها   که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها- حافظ


 

 مزایای کارآفرینی

کارآفرینی عامل ترغیب به سرمایه گذاری است. کارآفرینی عامل تحریک و تشویق حس رقابت مثبت است. کارآفرینی عامل بهبود و نوآوری است. کارآفرینی باعث ایجاد اشتغال می‌شود. کارآفرینی کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. کارآفرینی موجب توزیع مناسب درآمد می‌گردد.

امروزه در تمام سرمایه‌گذاری‌های دنیا سعی بر این است که مغزهای متفکر را شناسایی و جذب کنند. دنیای امروز، جهان علم و فناوری است و ارزش اصلی کارآفرینی، در مغز انسان‌ها شکل می گیرد:

ای برادر تو همان اندیشه ای   مابقی خود استخوان و ریشه ای- مولوی

زمانی که کارآفرینان یک شغل جدید را شروع می‌کنند بالطبع حداقل به یک یا چند نیروی استخدامی نیاز دارند تا کارهای خود را سامان بخشند:

یکی کارورز و یکی گرزدار

سزاوار هر کس پدیدست کار - فردوسی

کارآفرینان به علت قابلیت اشتغال‌زایی که دارند، به کاهش نرخ بیکاری که از اهداف کلان اقتصادی، اجتماعی، دولت‌ها است کمک می‌کنند. بنابراین، کارآفرینی می‌تواند زمینه‌ساز اشتغال نیروی کار باشد و نو‌آوری نیز که در یک فعالیت اقتصادی به وجود می آید منجر به توسعه اشتغال در جامعه می گردد.

چو مردان ببر رنج و راحت رسان   مخنث خورد دسترنج کسان- سعدی


 

تمایل کارآفرینی در ایران

بر اساس نظرسنجی که تحت عنوان فرهنگ کار و نگاه ایرانیان در آن انجام شده است فقط 42 درصد از جمعیت ایران خواهان شغل‌های ثابت اداری و یا در چارچوب شغل‌های وظیفه‌گرایی هستند. این در حالی است که در سال2000 بیش از62 درصد از جمعیت دنیا اظهار داشتند که می‌خواهند دارای شغل مستقل (فعالیت خوداشتغالی) باشند. خوشبختانه امروزه روحیه کارآفرینی در میان جمعیت جوان ایران در حال گسترش است.

علم اگر در ثریا هم باشد، مردانی از پارس بدان دست خواهند یافت- پیامبر (ص)

 تجارب دیگران

اولین کشوری که ترویج فرهنگ کارآفرینی را از سطح دبیرستان شروع کرد ژاپن بود. در سال 1958 سازمان آموزش و پرورش ژاپن طرحی را برای اشاعه فرهنگ کارآفرینی تحت عنوان سربازان فداکار اقتصادی ژاپن، پیاده و اجرا کرد. براساس این طرح از افراد از سطح دبیرستان‌ها به مسئله کارآفرینی پرداخته و آموزش دیدند که در حین تحصیل چگونه کار کنند و به دنبال کسب سود باشند و چگونه کشورشان را از وابستگی صنعتی رهایی دهند. به تدریج مسئله کارآفرینی در ژاپن به سطح دانشگاه‌ها هم کشیده شد.

علم را بیاموزید ولو در چین باشد- پیامبر (ص)

 


 

لذت کارآفرینی

مهارت و دانش مدیریت لازمۀ هر فعالیت اقتصادی جدید است کسانی که دلشوره پیدا کنند که «ممکن است به نتیجه نرسیم» یا « اگر موفق نشویم چه خاکی بر سرمان بریزیم » صلاحیت ندارند که یک کارآفرین شوند. امروزه یک روند فکری آشفته ای در برخی افراد به وجود آمده که فقط طالب سودها و درآمدهای سهل الوصول هستند. شاید به خاطر همین است که برخی مردم با به دست آوردهای اندک، قانع و خشنود می شوند.

 دلخوش به فانوسم مکن   اینجا مگر خورشید نیست-  شیخ بهایی

 

 

البته یکی از دلایل اصلی این امر این است که اینان همواره به دنبال آسایش کوتاه مدت و زودگذر هستند.

چه شکرهاست در این شهر که قانع شده اند    شاهبازان طریقت به مقام مگسی- حافظ

 گاهی افراد به جای اینکه جسارت و شهامت مبارزه با مشکلات را در خود پرورش داده تا در دراز مدت و در سطوح بالاتر کسب موفقیت نمایند و مسیری را انتخاب کنند که دربردارنده فلسفه زندگی باشد، به کارهایی قانع می شوند که فقط منافع کوتاه مدت را تأمین می کند.

به هرزه بی می و معشوق عمر می‌گذرد

بطالتم بس از امروز کار خواهم کرد- حافظ

 فقط در سایه سختیها و مشقات و تلاشهای امروز ماست که فردایی نورانی پیش رو خواهیم داشت. ما به هر نحو زندگی می کنیم لازم است سعی و تلاش خود را در حد رفع نیاز متوقف نکنیم.
بدست تو، این کارها کار نیست

نشسته بودی و بیمزد کارگر بودی- پروین


اگر از تیغ گل هراس داشته باشیم پس هرگز گل پرورش نخواهیم داد. توفیق و کامیابی از آن کسانی است که از مبارزه با تیغهای تیز و برنده وحشتی ندارند. پس دیگر تعلل جایز نیست:

هر گه که دل به عشق دهی خوش دمی بود    در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست- حافظ

تقریباً کامیابی تمام افراد موفق امروز نتیجه محنت ها و مشقتهای دیروز آنان است نه به لحاظ گام نهادن در بستر گلهای پر طراوت. ولی حقیقت امر این است که موقعیتهای مثبت زندگی همواره از درون رنج و محنتها شکوفا می شوند و تن آسانی و خوشیهای موقت مانع پیشرفتهای کارآفرینانه می گردد:

خواب نوشین بامداد رحیل باز دارد پیاده را ز سبیل- سعدی

حالات منفی که در برخی جوانان امروز هست مانند ضعف، راحت طلبی و تا اندازه زیادی عدم استقلال و عدم حس ماجراجوئی آنان است. به نظر می رسد شیوه متداول در بین برخی جوانان امروز، تمایل شدید به راحتی و تنبلی است:

چه زنگی میتوان از دل ستردن با سیه رائی

چه کاری میتوان از پیش بردن با تن آسانی- پروین

تاریخ جهان انباشته از ظهور و سقوط ملتها و تمدنهاست. تاریخ همواره نشانگر این است که هیچ ملتی علیرغم شکوه و قدرت خود، تا ابد پایدار نخواهد ماند و این زمانی است که یک ملت پیشرو رو به تنبلی و تن آسایی می رود و به قول معروف «تن به کار نمی دهد».

در خلال این نشیب و فرازهای تاریخی، هر زمان که ملتی چوب مسابقه را به دیگری تحویل می دهد، دنیا دچار تغییر و تحولات نوینی می‌گردد.


اخیراً بسیاری از مردم، پاره ای از پدیده های دنیا را عوارض انحطاط تمدن و فرهنگهای بزرگ می‌نامند. به گواهی تاریخ، این اصل شامل همه تمدنها و فرهنگهای دنیا بوده است. در نتیجه این عوارض ، خلاقیت جامعه ضعیف شده، اخلاقیات رو به زوال می رود و فلسفه « خوش باشیم» در کل جامعه شیوع پیدا می کند. ما اغلب این پدیده ها را بیماریهای خاص جوامع پیشرفته می دانیم که در فرهنگ غنی ما جایی ندارند. فرهنگ کار و کارآفرینی آنقدر مورد اهمیت است که ایشان همتراز مجاهد راه خدا قلمداد شده اند.

برو کار می کن مگو چیست کار      که سرمایه جاودانی است کار جامی

رفاه نسل آینده بستگی به فداکاریهای نسل کنونی دارد. در حقیقت تأمین آسایش و رفاه بدون فداکاری میسر نیست.

نابرده رنج گنج میسر نمی شود   مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد- سعدی

اگر بخواهیم از نظر فردی این موضوع را بررسی کنیم باید بگویم خوشبختی فرزندان بستگی به فداکاری و از خودگذشتگی والدین آنها دارد. اشکها و رنجهای یک نسل باعث رشد و رفاه نسل دیگر می شود.

دلخسته و سینه چاک می‌باید شد     وز هستی خویش پاک می‌باید شد- ابو سعید


 

نسلهای فداکار چراغ تابناک مسیر تاریخند، پرتوی که از عزم راسخ آنان برای ایجاد ملتی مرفه وخوشبخت و زندگی نوین حکایت می کند:

دیگران کشتند و ما خوردیم   ما بکاریم تا دیگران بخورند- یک روستایی خطاب به  انوشیروان

از آنجا که ما در زمانی زندگی می کنیم که جامعه ما نیازمند سخت کوشی مستمر است، لذا بایستی بار دیگر روحیه فداکاری و جهادگری گذشته را در خود بیدار کنیم. ازخودگذشتگی حد والای نوع دوستی است.

کجایید ای سبک روحان عاشق      پرنده تر ز مرغان هوایی مولوی

دنیا دروازه های خود را در پیش روی کسانی که مثبت عمل می کنند، اعتماد و اعتقاد دارند و زندگی را با توانائی و نیرو به مبارزه می طلبند کاملاً گشوده است.
عدم به کارگیری این قابلیتها و توانائیها نه فقط برای شخص زیان آوراست بلکه برای اجتماع نیز یک ضایعه محسوب می شود.

برای کارآفرینی لازم است جزو بهترین ها باشیم و با تمام وجود در جهت هدفمان تلاش کنیم. هر کسی می‌تواند بهترین باشد، تنها کسانی که خود را کاملاً وقف اهدافشان می کنند به سطح عالی می رسند و معجزه ای هم در کار نیست.

کسی نیک بیند به هر دو سرای

که نیکی رساند به خلق خدای- سعدی

هر قدر که از کوه بالاتر برویم چشم انداز وسیعتری می‌بینیم، مشاهده دنیای عظیم، بینش ما را وسعت و رشد می دهد. مسلما کسانی که بجای تمجیدهای غیرواقعی از دیگران، با تکیه بر امکانات الهی و پیرامونی خود حرفه ای را برگزینند، نه تنها در آن جهان که در همین دنیا نیز عزت و سربلندی خواهند دید.

به دست آهن تفته کردن خمیر   به از دست بر سینه پیش امیر- سعدی


رقابت
ما در عصری رقابتهای شدید زندگی می کنیم و کار به جائی رسیده است که زیستن هم خود نوعی رقابت به شمار می رود. اگر در خط اول مسابقه نباشیم ممکن است ببازیم.
در بازی حیات مهمترین موضوع این است که حریف منصف و درستی باشیم. این حتی از برنده شدن هم مهمتر است. چون باختن در راه درست بهتر از پیروزی در راه نادرست است.

متاع راستی پیش آر و کالای نکوکاری

من از هر کار بهتر دیدم این بازارگانی را - پروین


رقابت کارآفرینانه باید به صورتی انجام شود که زندگی تمام شرکت کنندگان را بهبود بخشد و برای محیط زیست مضر نباشد که امروزه به آن کارآفرینی پایدار گویند. اگر چنین باشد، حریف حقیقی می تواند حتی از یک دوست و یا معلم سومندتر باشد.

هدف واقعی رقابت یعنی تقویت توانائیها و خلاقیت ها. احتمالاً پاداش همیشه مستقیماً به شخص نیکوکار نمی رسد. ولی به هر حال، شخص در جائی از این کار خیر، فایده می برد.

سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز     راستی که به منزل نرسد کج رفتار

تاریخ ثابت کرده بنای قدرت و پیشرفت ملتها بر اساس جرأت و روحیه پیشتازی آنان بوده و تن آسائی و گریز از مسئولیتها باعث سقوط آنهاست. دنیا به قدری کوچک شده که آن را  «دهکده ی جهانی» می نامند. ولی هنوز در این دنیا فضاهای بسیاری برای کاوش وجود دارد. سیارۀ زمین گرچه مملو از آدمهای مشغول به کار است ولی هنوز کارهای بسیاریست که تاکنون هیچکس آن را انجام نداده است.

 

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم  موجیم که آسودگی ما عدم ماست- کلیم کاشانی

 

 ما باید همه چیزمان را با همنوعان خود تقسیم کنیم. ما بایستی دیگران را در ثروت و در دانش خود سهیم سازیم زیرا خودپرستی چه از نظر روانی و چه از نظر مالی به طور یکسان برای انسان زیانبخش است. زیستن برای دیگران بسیار حائز اهمیت است. چون به محض اینکه برای سایرین زندگی کنیم، دنیا به کانونی پر حرارت، نورانی تر و شادمانه تر تبدیل شده و زندگی در اینصورت با ارزش تر می شود.

 

بچنگ آر و با دیگران نوش کن- سعدی


تاریخ متعلق به افراد صاحب هدف است. تنها ملتهائی که سعي دارند به تفکرات و اهداف خود واقعیت بخشند قادرند پیشقراولان تاریخ باشند.

عزم جزم کار ثواب کن..... - حافظ

سیر تاریخ و تمدن جهان همواره توسط متفکرین و افراد خلاق ترسیم می شود. جامعه ای که به خلاقیت وقدرت تولید خود بها می دهد. هرگز شکست نمی خورد. جوانانی که همواره در جستجوی ماجراجوئی حساب شده و درنوردیدن ناشناخته ها هستند، اگر اندیشه شان مقاصد عالی باشد، بیم و اندوهی ندارند:

«برای ایشان ترس و اندوهی نیست»- قرآن کریم

 

افرادی که برای کار حد و مرز نمی شناسند، قطعاً موفق ترند از کسانی که تنها در حد انجام وظیفه کار می کنند.

مشکل هر چه می خواهد باشد، باید قبول کرد که همیشه راه حلی هم هست. نیاز اساسی برای تبدیل ممکن به واقعیت ها، فداکاری و از خود گذشتگی است.

بیا و هستی حافظ ز پیش او بردار    که با وجود تو کس نشنود زمن که منم

هر کسی که کاملاً جذب کار مثبتی شود به لطف خداوند، انوار الهی بر او می تابد و او را تابناک و پر جلا می‌سازد.


 

پایان سخن

زندگی برای یک پرنده مانده در قفس بسیار آسان و از جهاتی مطلوب است. او برای غذا، سرما و خطرات احتمالی مضطرب نمی شود. پرنده آزاد مجبور است غذای خود را تامین کند، آشیانه اش را بسازد و در برابر مخاطرات زندگی از خود دفاع نماید. ولی در عین حال فقط این پرنده آزاد است که در سرتاسر دنیا آزادانه سیر می کند و در نهایت، پرنده آزاد و ماجراجو خیلی خوشحال تر از  پرنده مانده در قفسی است که چیزی جز راحتی طلب نمی کند.

ترک  آرام و خواب باید کرد.....

ای خالق ذوالجلال و ای رحمان تو                   سامان ده کار بی سر و سامان تو ابو سعید

 


 

منابع

1.      قرآن کریم و منابع حدیث.

2.      ادبیات غنی ایران زمین.

3.      نشریه دانشگاه کارآفرین، ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه تهران، شماره 1و2، آبان و آذر 1384.

4.      2. دراکر، پیتر اف، چالش‌های مدیریت در سده 21، عبدالرضا رضایی‌نژاد، انتشارات فرا، تهران، 1378.

5.      3. مقیمی، محمد، کارآفرینی در نهادهای جامعه مدنی، انتشارات دانشگاه تهران، تهران، 1383.

6.       4. رایت، راجزکارت، سازمان‌های کارآفرین، علی پارسائیان، انتشارات ترمه، تهران، 1383.

7.      5. کیم- وو- چونگ، سنگفرش هر خیابان از طلاست ،محمد سوری   ، نشر سیمین، تهران، 1377.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 موقعیت سرمایه گذاری

 

یک واحد آپارتمان در فاز پنج به فروش میرسد

هشتاد متر مفید - طبقه دو

هر طبقه دو واحد - آسانسور

 

آفتابگیر - نقاشی شده

 

09120220310

سالاری

 

09126044394

مظفری

 

 

 

 پکیج و رادیاتور پرند

مشاغل و كسب و کارها

Menu

شهر اینترنتی پرند

اولین و بزرگترین سامانه ارائه خدمات الکترونیکی جهت دسترسی هر چه بهتر و سریعتر شماهمشهریان گرامی به اطلاعات کسب و کار و سایر نیازمندیها در شهر جدید پرند می باشد.

 تماس با ما

Go to top