پنج شنبه, 23 -8156 03:04

 


 

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 شاید برای اغلب ما پیش آمده باشد که با افرادی آشنا شویم که برخلاف انتظار ما و جامعه به موفقیت هایی چشم گیری دست پیدا کرده اند. اگر اخبار و رویدادهای علمی را دنبال کنید به جمعیتی از نخبگان و افراد معروف برمی خورید که نه تنها در شرایط عالی و رفاه خارق العاده نبوده اند، بلکه در نقطه مقابل، از قشر محروم اجتماع و یا حتی در خانواده و بستری آلوده از معضلات اجتماعی این چنین رشد یافته اند. آن چه که مسلم است همان قدر که شرایط نامتناسب زندگی می‎ تواند عامل انحطاط یک فرد و در ادامه یک نسل شود، از سوی دیگر می تواند ایجاد انگیزه ای برای تلاش بیشتر و رهایی از شرایط موجود باشد. در حقیقت همه چیز به باورهای ما از خودمان باز می گردد.

 

سه باور، سه مانع بزرگ برای پیشرفت

 

 همه ما در طول زندگی علایقی داشته ایم که هرگز به دنبال آن نرفته ایم، باورها و افکاری داشتیم که از بیان کردن و پرداختن به آن صرف نظر کرده ایم و در حقیقت برای خود مرزهایی قرار داده ایم که هرگز به دوست داشتنی های خودمان نرسیم. این مرزها، همیشه از طریق شرایط اجتماعی و محیط القا نمی شوند، پاره ای از این محدودیت ها را خود ما برای خودمان ایجاد می کنیم. تغییراتی که به مرور در تفکر ما ایجاد می شود و کم کم مانعی عظیم در مقابل اهداف و موفقیت های ما می سازد، پیرو مکانیزم پیچیده ای نیستند. در ادامه، لاپلاس سه باور رایج و محدودکننده را معرفی می کند و البته از روش هایی برای مبارزه با آن ها صحبت می کند:

 

بدخواهان من راست می گویند

تیتر گیج کننده ای است. به جهت منطقی وقتی شما بپذیرید فردی خیر و نیکی شما را نمی خواهد قاعدتا نباید صحبت‎ هایش برای تان اهمیتی داشته باشد. حال آن که اغلب زمانی که توسط افراد مورد ستایش قرار می گیرید، همه چیز به حساب تعارف گذاشته شده و بعد از مدتی فراموش می شود. اما در نقطه مقابل انتقادها و بدگویی ها را مدت طولانی تری با خود مرور می کنید و چه بسا برای شما کم کم تبدیل به یک نگرش یا باور شود.

سه باور، سه مانع بزرگ برای پیشرفت

اجازه ندهید طعمه افراد بدخواه شوید. واکنش افراد در مواجهه با شما در حقیقت بیش از آن که به شما مربوط باشد مربوط به تفکر، شخصیت و تجربیات آن فرد است. این که افراد شما را فردی شگفت انگیز و موفق و یا فردی شکست خورده و یا در آستانه شکست ارزیابی کنند صد در صد منطبق بر توانایی های شما نیست. در نگاهی دیگر از آن جا که نظرات افراد تا حدی برگرفته از تجربیات پیشین خودشان و یا اطرافیان شان است عاقلانه نیست که کلا آن ها را نادیده بگیرید. جان کلام آن است که از شنیده ها برای خود مانع ایجاد نکنید، عقل شما بهترین راهنمای شما در تحلیل داده ها و ایجاد باورهای مثبت است.

هر انسانی از حیث توانایی و شخصیت منحصربه فردش می تواند مولد خلاقانه ترین و بکرترین کارها باشد. بنابراین به جای فاصله گرفتن از مسیر اهداف تان به دنبال شناسایی فرصت ها باشید. زندگی کوتاه تر از آن است که با ناامیدی، مبارزه و افکار منفی سپری شود.

 

خانواده و اطرافیان باید انتخاب و هدف من را تایید کنند

متاسفانه استقلال فکری و اجتماعی به خصوص در فرهنگ ما بسیار دیر اتفاق می افتد و حتی در مواردی هرگز اتفاق نمی افتد. نوع تربیت اغلب به گونه ای است که افراد از دوران کودکی در حال برآورده کردن انتظارات اطرافیان شان هستند. شاید این سبک در سال های آغازین زندگی از آن جهت که درک لازم برای انتخاب و تحلیل موقعیت ها وجود ندارد صحیح باشد، اما با ارتقای توانایی ها و دانش فردی باید اهداف و نگرش شما جایگزین دغدغه ها و آرمان های اطرافیان شود. در حقیقت مسیر شکوفایی و خوشبختی باید انتخاب خود شما باشد نه دیکته اطرافیان و خانواده.

 سه باور، سه مانع بزرگ برای پیشرفت

ما به جای این که بیاموزیم که از خودمان بپرسیم «کی هستیم؟» یاد گرفه ایم که از دیگران اجازه بگیریم. در واقع به ما آموخته اند که «نسخه دیگران از زندگی ما» را بازی کنیم. هر روز ما براساس چیزی که دیگران به ما گفته اند، طراحی و برنامه ریزی شده است. به این ترتیب زمانی که به اندازه کافی آزاد می شویم که بتوانیم به رویاهای مان فکر کنیم، و از این طریق خودمان را راضی کنیم، می بینیم که بسیاری از رویاهای مان برآورده نشده و از دست رفته اند. تنها به این دلیل که خودمان فکر می کردیم یا اطرافیان مان معتقد بوده اند که چیزی که آرزویش را داریم از دسترس ما به دور است.

امروز اولین روز از بقیه زندگی شما است و وقت آن است که در مسیر رشد و شکوفایی خود تغییری مثبت ایجاد کنید و به خود واقعی تان تبدیل شوید.

 

درست است که فلانی از عهده آن کار برآمده اما من نمی توانم

فقط به این دلیل که شخصی در این زمینه موفق شده است به این معنا نیست که من هم موفق باشم. او دغدغه های ذهنی من را ندارد، او در دوران تحصیل نمراتش بهتر از من بود، او از لحاظ مالی امکانات بهتری دارد، او خانواده ای دارد که حمایتش می کنند و … پیدا کردن بهانه هایی از این دست بسیار آسان است. اما در نظر داشته باشید که تمام افراد بر خلاف آن چه شما می بینید درگیر گرفتاری های شخصی خود هستند و همیشه همه چیز در کنار هم مهیا نیست. بسیارند افرادی که در ۴۸ سالگی تشکیل خانواده داده اند و موفق بوده اند، و یا در ۵۷ سالگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، در ۷۱ سالگی موفقیتی در کار خود کسب کرده اند و یا افرادی که با محدودیت های جسمی و اجتماعی به موفقیت های بزرگ رسیده اند.

 

بر موانع غلبه کنید!

حس بیچارگی تنها یک احساس کاذب است و نه واقعیت! به همین دلیل هیچ گاه فکر نکنید شرایط و محیط و سازوکارهایی که در اطراف ما هستند، محدودیتی را به شما تحمیل می کنند. هیچ گاه برای شروع یک زندگی که در نهایت شما را سربلند کند دیر نیست. اگر از این مطلب هیچ چیز دیگری هم نیاموزید این نکته را به خاطر داشته باشید. برای تغییر شرایط و تغییر خودتان هیچ سنی دیر نیست.

 

مرحله بعدی

برای بهبود زندگی خود باید تلاش کنید و با باورهای غلط خود مبارزه کنید. هدف و رویای خود را تعیین کنید و روزی نیم ساعت برای رسیدن به آن تلاش کنید. مهم نیست که چه قدر هدف شما دور باشد و مسیر موفقیت سخت باشد، مهم آن است که در مسیر صحیح تلاش کنید. بنابراین موفقیت های کوچک خود را به یاد داشته باشید و از آن ها به عنوان انگیزه ای برای گام های بعدی استفاده کنید.

اگر زمانی این فکر به سرتان زد که «به اندازه کافی خوب نیستید» به این فکر کنید که توقعات دیگران از شما به عنوان یک کودک و یا آن چیزی که تمام زندگی از خودتان توقع داشته اید، به تدریج شما را به چیزی که اکنون هستید تبدیل کرده است. و متاسفانه بیشتر این شکل گیری بر اثر تفکرات منفی درونی و بیرونی بوده است که مدام به شما می گفتند که چه چیزی برای تان ممکن و چه چیزی غیرممکن است.

 سه باور، سه مانع بزرگ برای پیشرفت

واقعیت این است که چیزهای ممکن فقط و فقط به خود شما بستگی دارند.

 اگر هنوز هم متقاعد نشده اید از شما می خواهم که به یکی از باورهای محدود کننده خود فکر کنید. هر چیزی در زندگی که دیگر امیدی به بهبود و یا تغییر آن ندارید، می تواند مربوط به سلامتی، وزن، کار و روابط اجتماعی شما باشد. پس از آن بهتر است که بلافاصله فکرتان را عوض کنید و به یک لحظه مشخص، به یک لحظه خاص فکر کنید که در آن درست عکس آن چه حقیقت می پندارید، در مورد شما صادق بوده است. مهم نیست آن پیروزی تا چه اندازه کوچک، موقتی یا حتی مقطعی بوده است. چه زمانی بوده است که اکنون با نگاه کردن به آن بتوانید به سادگی بگویید «این اصلا شبیه من نبود، ولی من این کار را کردم!»

هیچ گاه توانسته اید مبلغ قابل توجهی را پس انداز کنید؟

توانسته اید وزن کم کنید و آن را ثابت نگه دارید؟

برای گفتن حرفی که داشته اید در میان جمع برخاسته باشید؟

احساس کرده باشید که دوست تان دارند؟

مهارت جدیدی یاد گرفته باشید؟

 سه باور، سه مانع بزرگ برای پیشرفت

 

زمانی که شما بتوانید این شکاف ها را در دیوار محدودیت هایی که به دور خود کشیده اید بیابید، می توانید تخریب آن را شروع کنید. می توایند هر روز گامی به جلو بردارید و موفقیت های کوچک کسب کنید، اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید، انرژی بگیرید و پیروزی های بزرگ تر را در آغوش بکشید و این روند را ادامه دهید. تا زمانی که اندیشه شما و به تبع آن واقعیت برای شما در جهت مثبت قرار بگیرد.

 

منبع : لاپلاس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پکیج و رادیاتور پرند


 

 

 

مشاغل و كسب و کارها

Menu

شهر اینترنتی پرند

اولین و بزرگترین سامانه ارائه خدمات الکترونیکی جهت دسترسی هر چه بهتر و سریعتر شماهمشهریان گرامی به اطلاعات کسب و کار و سایر نیازمندیها در شهر جدید پرند می باشد.

 تماس با ما

Go to top